İçeriğe geç

Google Adsense’den ban yiyen sitemin banını nasıl kaldırttım?

Bu yazımda sizlere Adsense ban nasıl kaldırılır? Daha doğrusu Adsense’den banlanan sitemin banını nasıl kaldırttım ondan bahsedeceğim. Konuya girmeden önce; sitenizin banlı olup olmadığını buraya tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Adsense kullanan birçok kişinin başına gelmiştir bu olay. Forumlarda da bununla ilgili birçok yol gösteren ya da göstermeye çalışan konu vardır. Ben de birçok forum gezdim, birçok blog yazısı okudum konuyla ilgili ve nihayetinde çözüme kavuştum.

Ne yaptım da banlandım?

Siteyi 2011 yılında kurmuştum. İlk kurduğum zamanlarda acemilikten sebep sitenin her yerini reklamlarla doldurmuştum. Hatta ilk kez site kurmuş olmanın heyecanıyla sağdan soldan kopyaladığım yazıları siteye yapıştırıyordum. Haliyle sitedeki özgünlük sıfırdı. Sonra bir iki uyarı maili geldi ve yıl oldu 2012 site banlandı. 5 sene site Adsense geliri olmadan yayın hayatına devam etti.

Nasıl Adsense ban kaldırttım?

Öncelikle yaptığım araştırmalarda sitenin tasarımında sıkıntı olduğuyla ilgili sonuçlara ulaştım. WordPress kullandığım için de tema değiştirmek kolay oldu. SEO uyumlu bir tema yükledim. Sonrasında sitedeki özgün olmayan bütün yazıları kaldırdım. Ne olur ne olmaz diye, her ne kadar Google Adsense uyumlu reklam deseler de Admatic, DeskFive vs. tarzı bütün sponsorlarla ilişiğimi kestim. Google kontrol ettiğinde, reklamları nereye yerleştireceğime dair bir fikir edinmeleri için siteye “Reklam Alanı” şeklinde bannerlar yerleştirdim.

Son olarak Geçersiz Etkinlik İtiraz Formu’nu doldurmaya geldi sıra. Forma buradan ulaşabilirsiniz. Eğer gerçekten Adsense hesabınızın tekrar aktif olmasını istiyorsanız bu formu büyük bir ciddiyetle doldurmanız gerekiyor.

Formdaki tüm alanları doldurduktan sonra iki önemli alan var.

Birincisi; “Siteniz, mobil uygulamanız ve/veya YouTube kanalınız ya da siz AdSense program politikalarını veya Şartlar ve Koşullarını ihlal ettiniz mi? Ettiyseniz ne şekilde? Ayrıca, geçersiz etkinlikle sonuçlanmış olabileceğini düşündüğünüz tüm ilgili bilgileri ekleyin.”

Bu kısma olduğunu bildiğim ve olacağını düşündüğüm ne varsa herşeyi açık açık yazdım. (Reklam yerleşimi, kopya içerik, içeriğe benzer reklam stili vs.)  Geçersiz bir tıklama ya da tıklama teşvik etme gibi olaylar varsa ban kaldırılmıyor. Fakat istisnalar olmuyor değil. Yani burada geçersiz tıklamayla ilgili bir şey yazarsanız ban kalkmaz. 

Diğer önemli kısım ise hatta en önemli kısım diyebilirim bu alan için; Sitenizde, mobil uygulamanızda ve/veya YouTube kanalınızdaki reklam trafiği kalitesini artırmanıza yardımcı olması için hangi değişiklikleri uygulayacaksınız?

İşte burada yaptığınız bütün değişiklikleri en ince detayına kadar uzun uzun yazmanız gerekiyor. Ben de öyle yaptım. Detay olarak; yaptığınız değişiklikleri Adsense Politikalarıyla uyumlu olacak bir şekilde anlatırsanız, yani; “Adsense Politikalarını dikkate alarak, reklamları yanıltıcı bir başlığın altına yerleştirmek yerine sitemde belirttiğim reklam alanlarına yerleştireceğim.” şeklinde ve benzer şekilde uzun uzun tüm detaylarına kadar yazmak banı kaldırmak için yeterli olacaktır. Bu Adsense Politikaları bilincinde bir yayıncı olacağınız anlamına da gelmektedir.

Sonuç olarak; formu yolladıktan yaklaşık iki hafta sonra Adsense tarafından gelen bir maille Adsense hesabımı tekrar aktifleştirdiklerini bildirdiler.

Konuyla ilgili sorularınız olursa yorum kısmından sorabilirsiniz arkadaşlar. Uğraşan arkadaşlara başarılar ve bol kazançlar diliyorum…

 

Tarih:Adsense

Tek Yorum

 1. Merhabalar,

  Bir sorum olucaktı. Yotube kanalım gecersız tıklamadan oturu adsense kapatıldı. bunu nasıl acıcam bılemıuorm hıc bır seye tıklamadım yapmadım etmedım ozgun bır sekılde yaptıgım ısle ılgılı her cuma yeni videolar koyarım vsvs. acaba fikir verebilirmisinz

  Tesekurler
  https://www.youtube.com/channel/UC6JbQlZ9tjIchIop-kGEUqw
  Saygılar

  Peter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir