İçeriğe geç

Hangi mühendislik bölümünü seçmeliyim?

Hangi mühendislik bölümünü seçmeliyim?

İlk blog yazımdan herkese merhaba! Hazır herkes yeni sınava girmişken ben de bu konudan bahsedeyim dedim. Size illa şu bölüme gidin diye bir tavsiyede bulunmayacağım. Fakat bu yazı bölüm seçme konusunda size bir rehber olabilir.

Konu Başlıkları

İlk olarak temel mühendislik bölümlerinden bahsetmek istiyorum. Temel mühendislik bölümleri metalurji ve malzeme mühendisliği, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği… gibi bölümlerden oluşan mühendislik bölümleridir. Bu mühendislik bölümleri aslında diğer tüm mühendislik bölümlerinin tabanını oluşturur. Tabi seçeceğiniz bölüm kadar gideceğiniz okul da önemlidir. Mesela -küçük bir örnekle- bir okulun bilgisayar mühendisliği bölümünü çok iyi hale 20-30 bin TL para harcayarak getirebilirsiniz. Fakat, bir metalurji ve malzeme mühendisliği ya da makine mühendisliği gibi mühendislik bölümlerini iyi hale getirmek istiyorsanız fiyatı katbekat fazla olan cihazlardan almanız gerekmektedir. Dolayısıyla bir bölümü seçerken gideceğiniz üniversiteyi de değerlendirmeniz gerekiyor.

Ayrıca belirtmekte fayda var, sayılarla aranız iyi değilse mühendislik bölümleri kafanızı hiç meşgul etmesin.

TEMEL MÜHENDİSLİK BÖLÜMLERİ

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; ben de metalurji ve malzeme mühendisliği bölümü öğrencisiyim ve bölümümden oldukça memnunum. Özet olarak bu bölüm, maden ocaklarından çıkarılan cevheri işleyip endüstriye hazır hale getiren bir bölümdür. Teknik olarak bir tanımlamada bulunacak olursak eğer; inorganik ve organik kökenli doğal veya sentetik hammaddelerden başlayarak metal, seramik ve polimer esaslı mühendislik malzemelerinin tasarlanmasını, geliştirilmesini, üretilmesini ve bunların özelliklerinin çeşitli sanayi dallarındaki teknik ihtiyaçlara uyarlanmasını konu alır.

Dökümhane

Metalurji ve malzeme mühendisliği temel olarak 4 malzemeyi konu alır. Bunlar;

 1. Metaller
 2. Seramikler
 3. Polimerler
 4. Kompozitler

Metalurji ve malzeme mühendisliğinin ilgilendiği alan oldukça geniştir. İnşaattan tıpa, nano teknolojiden otomotive kadar büyük bir yelpazesi vardır. Aşağıda listelediğim bölümün ilgi alanlarını inceleyebilirsiniz.

 • Demir-çelik
 • Demir dışı metaller ve alaşımlar (Altın, gümüş, titanyum…)
 • Döküm
 • Enerji (Rüzgar türbinleri, nükleer reaktörler…)
 • Organik malzemeler (Plastikler)
 • Modelleme ve simülasyon (Üretim süreçlerinin belirlenmesi, malzeme özellikleri…)
 • Teknik seramik malzemeler (Zırh malzemeleri, yalıtım malzemeleri)
 • Savunma sanayii (Tank, silah…)
 • Spor malzemeleri (Raket, beyzbol topu…)
 • Biyo malzemeler (İmplant, platin…)
 • Nano malzemeler (Nano kaplamalar, cep telefonu çipleri…)

Ve bu alanlar artırılabilir.

Bu bölüme ait mühendislerin ne kadar maaş aldığıyla ilgili ayrıntılı bir yazıyı MalzemeBilimi.Net’te yazmıştım. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Makine Mühendisliği

Benim bir türlü kanımın ısınmadığı mühendislik bölümlerinden biridir. Makine mühendisliği bölümü temel olarak mekanizmayla uğraşan bir bölümdür.  Teknik tanımına gelecek olursak eğer, temel fizik prensipleri ve malzeme teknolojileri kullanarak mekanik sistemlerin tasarım, analiz, imalat ve bakımı ile ilgili çalışmalar yapan ve fiziksel olay ve durumları matematiksel olarak modellemek suretiyle problemlere analitik çözümler sunabilen bir bölümdür.

Mühendislik faaliyetlerinin en eskisi ve en geniş mühendislik alanı olan makine mühendisliği, makineler, enerji ve imalat yöntemleri ile ilgilenir. Makine mühendisleri takım tezgahlarının yanı sıra endüstrinin tüm dalları için makineler ve donanımlar tasarlar ve imal ederler. Makine mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, vidalı veya pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

Makine mühendisliğinin ilgilendiği alanlardan önemli olanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mekanik bilimi
 • Makine teorisi
 • Isı ve enerji
 • Teknik resim
 • İmalat
 • Mekanik tesisat

Genel olarak çalışma alanları ise aşağıdaki gibidir;

 • İmalat sanayii
 • İnşaat sektörü
 • Enerji sektörü
 • Tekstil
 • Satış ve pazarlama
 • Mühendislik ofisleri

Bu saydıklarım bölümün anahatlarıyla inceleme kısmıdır ve buz dağının görünen kısmıdır. Ayrıntılı bir araştırma yaparak daha nokta bilgilere ulaşabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği, malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapıların plan, proje, yapım ve denetlenmesiyle uğraşan bir mühendislik dalıdır.  Her türlü bina, baraj, havaalanı, köprü, yol, su kemerleri, liman, kanalizasyon, su şebekesi, tünel, demiryolu, hızlı tren projeleri, metro vb. hizmet ve endüstri yapılarının planlanması, projelendirilmesi, yapımı ve denetimi konuları ile ilgili eğitim ve araştırma yapar.

Çevre mühendisliği, kıyı mühendisliği, trafik mühendisliği gibi mühendislikler bu mühendisliğin alt mühendislik alanlarıdır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Bu bölüm zor mühendislik alanlarından biridir. Belli bir süre bu bölüme devam ettikten sonra yolda yürüyen sayılar görmeniz muhtemeldir 🙂 Elektrik-elektronik mühendisliği,  elektrik üretimini, iletimi, elektronik aletlerin, iletişim sistemlerinin ve bunların geliştirilmesi ve uygulamaya dökülerek denetlenesiyle ilgilenen bir mühendislik disiplinidir.

Elektrik – Elektronik Mühendisliği

Çalışma alanlarından bahsetmem gerekirse, oldukça geniş bir yelpazesi vardır. Bu konu madde madde sıralanabilir fakat madde sayısı bilinmezliğe doğru yol alacağından ben öyle yapmayacağım. Zira bu bölümden mezun olan kişi gerekli özveriyi gösterirse pilot bile olabilir. Örneğin yazlılıma meraklıysanız Microsoft’a girip yazılımcı olabilirsiniz. Donanıma ilginiz varsa ASELSAN’da hardcore devre tasarımı yapabilirsiniz. Akademik alanda gelişmek isteyenler için de çok hızlı gelişen, önü hep açık olan bir meslek dalıdır. Kendinizi geliştirirseniz çok ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Kimya Mühendisliği

Birçok mühendislik dalının temelini kimya mühendisliği oluşturur. Hatta şöyle ki; “Ben metalurji ve malzeme mühendisliğini çok seviyorum.” diyorsanız eğer kimya mühendisliğini de çok sevmeniz gerekecek. Çünkü bu bölüm için kimyanın kardeş bölümü bile diyebiliriz.

Kimya mühendisliği, malzemelerin kimyasal yapılarının, enerji içeriklerinin veya fiziksel hallerinin değişime uğradığı proseslerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgilenen engin ve çok yönlü bir mühendislik dalıdır.

Kimya mühendisleri, üretimin olduğu her alanda iş yapabilir. Örneğin petrolün taşınmasında, işlenmesinde ve dağıtımında gibi tüm aşamalarda görev alabilir. Kozmetik sektörü, ilaç sanayii, deterjan sektörü, kompozit madde üretimi ve tasarımı gibi çok geniş bir yelpazesi vardır.

DİĞER MÜHENDİSLİK BÖLÜMLERİ

Bu başlık altında mühendislik bölümlerini genel hatlarıyla anlatmak istiyorum. Bütün mühendislik bölümlerini yazmak yerine en çok tercih edilenlerden bahsedeceğim.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağları, veri tabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır. Yazılım ve programlamanın olduğu her alanda iş yapabilirler.

Çevre Mühendisliği

Çevre mühendisliği, doğal kaynakların kullanımı ve insan sağlığına uygun çevre koşullarının yaratılması ile ilgili mühendislik dalıdır. Diğer mühendislik dallarından farklı olarak, doğanın kaynaklarını tüketmeyi değil, doğaya sahip olduklarını geri vermeye çalışan bir mühendislik dalıdır.

Çevre mühendisi genel olarak su ve atık su arıtma, hava kirliliği kontrolü, katı atık bertarafı, toprak kirliliği gibi iş alanlarında çalışmaktadır.

Tekstil Mühendisliği

Tekstil hammaddelerini değişik tekniklerle işleme ve bu alanda yeni teknikler geliştirme konusunda eğitim ve araştırma yapan mühendislik dalıdır. Tekstil mühendisleri genelde dokuma ve konfeksiyon fabrikalarında, fiziksel kontrol laboratuvarlarında, yapay lif üreten fabrikalarda, boyarmadde ve tekstil yardımcı maddesi üreten fabrikalarda çalışırlar.

Tekstil Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

İnsan, malzeme ve makineden oluşan bütünleşik sistemlerin kuruluş ve devamlılığının yönetimi ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Zaman, para, malzeme, enerji gibi kaynakların verimli kullanımına ve mühendislik hizmetlerinin kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarda bulunurlar. Aklınıza gelebilecek her alanda çalışabilirler.

Gıda Mühendisliği

Son olarak bahsetmek istediğim mühendislik bölümü ise gıda mühendisliği. Gıda mühendisliği, bilimsel bilgiler ve mühendislik bilgileri yardımıyla gıdaların güvenilir bir şekilde üretimini, hazırlanmasını, işlenmesini, paketlenmesini, dağıtılmasını sağlayan ve gıdalardan uygun bir şekilde yararlanmayı sağlayan mühendislik dalıdır. Tarladan çatala, üretimin ve tüketimin her yerinde yer alan bir bölümdür. Diğer bir deyişle gıda mühendisliği; kimya mühendisliği, ziraat mühendisliğinin gıda sanayisi alanındaki uygulamalarını karşılayan bir mühendisliktir. Her mühendislik bölümünde olduğu gibi bunda da matematik ve fiziğe ihtiyacınız var. Bunun dışında bir de biyoloji eğitimi alıyorsunuz.

Gıda mühendisleri, fabrika, atölye, depo vb. gıda ürünlerinin bulunduğu yerlerde kontrol işlemlerini yaparlar. Ortam sakin ve temizdir. Üretim çalışmaları sırasında ise gürültülü, kokulu, tozlu bir ortamda bulunabilirler.


Benim genel olarak bahsetmek istediğim mühendislik dalları bunlardı arkadaşlar. Elbet eksikler var fakat siz ilgi duyduğunuz ya da yetenek sahibi olduğunuz alanla ilgili ayrıntılı bir araştırma yaparak kendinizle ilgili en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Öğrenim ve iş hayatınızda başarılı olmanız dileğiyle.
Görüşürüz…

Tarih:Genel

2 Yorum

 1. kadir kadir

  Yani bu tarz yazılar internette oldukça çok var ve bir elektronik haberleşme mühendisi olarak artık insanları sadece blogunuza girip bişeyler okusunlar diye yanlış yönlendiriyorsunuz , elektronik mühendisi mezun olunca gerekli özveri ! gösterince pilot bile olabilir 🙂 Ne kadar saçma bir bakış açısı , mesleğiniz ne çok merak ettim , yani madem pilot olmak istiyor gidip pilotluk okusun elektronik sistemler var diye elektronik mi okumak lazım , araba ehliyeti alınca size termodinamik mi anlatıyorlar kursta 🙂 Akışkanlar mekaniği mi görüyorsunuz ,

  • Fatih Kara Fatih Kara

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Derdim insanları daha faydalı yazılarla buluşturmak. Tabiki yazdıklarım herkese cazip gelmeyebilir. Mesleğimi sorduğunuza göre yazıyı okumadınız. Yazıyı okumadan insanları yanlış yönlendirdiğim kanısına nasıl vardığınızı merak ediyorum açıkçası.

   THY pilot alımlarıyla ilgili haberi bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz; http://www.farketmez.net/thy-pilotluk-egitimi-kosullari

   Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir