İçeriğe geç

Laptop alırken nelere dikkat etmeli? Fiyat ve performansı ne olmalı?

Günümüzde laptop çeşitleri oldukça arttı. Bu sebeple de karar vermek bir o kadar zorlaştı. Çeşitliliğin artması dikkat edilmesi gereken hususları da artırdı.

Laptoplar diğer bir isimle dizüstü bilgisayarlar, geçen zaman içerisinde masaüstü (desktop) bilgisayarların yerini hemen hemen almayı başardı. Hatta çevremde gördüğüm birçok insan bilgisayar yerine tablet ya da telefonlardan işlerini görmeye başladı. Gelişen ve gelişimi durmayan teknoloji ile güçlenen özellikleri dizüstü bilgisayarları kullanacılar için cazip hale getirmeye devam ediyor. Masaüstü bilgisayarlar kendilerini özellikle oyun alanında geliştirirken, dizüstü bilgisayarlar daha farklı alanlarda kendilerini gösterebiliyorlar.

Laptop çeşitleri böylesine artış gösterince karar vermek de bir o kadar zorlaştı. Lapton alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar arttığı için, aldığı ürünü uzun süre kullanmak isteyenler için doğru seçim yapmak ve en uygun modeli bulmak gerekiyor ve şunu da belirtmek gerekir ki teknolojinin bu denli ilerleyişi en iyi laptop özellikleri konusunu saf dışı bırakmıştır. Bunun yanında laptop özellikleri ve fiyatları birbirini amorti etmesi gerekiyor.

Laptop

Laptop özellikleri ve fiyatları

Laptop satın almak istediğinizde mağazalara ya da teknoloji ürünleri satışı yapan sitelere göz gezdirdiğinizde muazzam fiyat aralıkları göreceksiniz. 500 TL’den 30 bin TL’ye kadar laptop bulmak mümkün. Burada asıl dikkat etmeniz nokta, alacağınız bu ürünü nerede ve ne için kullanacağınız oluyor. Dizüstü bilgisayarda oyun mu oynamak istiyorsunuz? Yoksa tasarım yapmak, SolidWorks, AutoCAD gibi programları kullanma amacında mısınız? Ya da sadece gelen e-mailleri cevaplamak, internet mi kullanmak istiyorsunuz?

Kullanımınız ne yönde olacağı hem performans hem de fiyat açısından çok büyük bir önem arz ediyor. E-posta cevaplamak ve internet kullanmak için yüksek paralar ödemek sizin yararınıza olmayacağı gibi, aynı bilgisayarı çizim yaparken kullanmak da uygun olmayacaktık. Alve üzerinden istediğiniz özelliklere göre laptopları gaming, notebook ve ultrabook olarak sınıflandırabilirsiniz.

Alacağınız laptopu hangi yönde kullanacağınız hem performans hem de fiyat açısından oldukça önemli. E-mailleri okumak, internette dolaşmak için yüksek miktarda paralar ödemek sizin için faydalı olmayacağı gibi, aynı bilgisayarı tasarım yaparken kullanmak da uygun olmayacaktır.

Laptopta kesinlikle olması gerekenler

  • USB 3.0 ve HDMI girişi kesinlikle olmalı
  • İşlemcinizi seçerken dikkat edin. Zira seçtiğiniz işlemciyi masaüstü bilgisayarlardaki gibi rahatça değiştiremezsiniz. Sırf marka olduğu için ya da çekirdek sayısına göre değil, kısa bir araştırma yaparak performans odaklı bir işlemci seçin.
  • RAM boyutuna iyi karar verin. Sonradan eklerim gibi bir düşünceye kanmayın. Çok sayıda arkadaşım alırken bu şekilde aldı ve sonradan hiçbiri RAM eklemedi. Ben de dahil. Şu sıralar 8 GB RAM altında bir laptop almak biraz mantıksız olabilir.
  • Ekran kartı konusunda da yine işlemci ve RAM’de olduğu gibi seçici olmakta fayda var.
Tarih:Bilim ve Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir