İçeriğe geç

SEO’ya Uygunluk Neden Önemlidir?

Konu Başlıkları

Sitesinin arama motorlarında yükselmesini isteyen herkesin sorduğu önemli sorulardan bir tanesi de SEO’ya uygunluk neden önemlidir? sorusudur. E-ticaret siteleri, kişisel bloglar, tanıtım siteleri ve diğer farklı kategorilerdeki siteler için SEO, her anlamda gerekli ve ihtiyaç duyulan bir çalışmadır. SEO’ya uygunluk ise sitelere yapılan SEO çalışmalarının, arama motorlarının algoritmalarına ne kadar uygun çalışmaların yapıldığını ifade eden bir kavramdır.

Herhangi bir siteye girilen bir içerik ne kadar SEO’ya uygun olursa, o site o kadar arama motorlarında sıralama olarak yükselme şansı elde edecektir. Çünkü şuanda Dünya’da %98 oranında tercih edilen arama motoru Google’ın sayfalarındaki tüm sıralamalar üstte ve altta çıkan reklamlar hariç- organik SEO uygulanan sitelerden oluşmaktadır. Sıralamada organik olarak yükselen ve öne çıkan bu siteler, Google’ın SEO algoritmasına uygun olarak yazıldığı için yani SEO’ya uygun olarak yazıldığı için ilk sayfada yerlerini almaktadırlar.

SEO’ya Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

SEO’ya uygunluk kriterleri ana başlıklarıyla: İçeriğin 0 oranda özgün olması yani kesinlikle kopya içerik olmaması, kullanılan anahtar kelimelerin doğru seçilmesi, anahtar kelimelerin %1.5-%3 oranında kullanılması yani SEO’ya uygun olan oranda kullanılması, metnin kaliteli olarak yazılması yani metni okuyan kişinin metni okurken sıkılmaması, metni okuduğunda kazanımlar sağlamasıdır.

SEO’ya Uygunluk Sadece Metnin SEO’ya Uygun Olması Mıdır?

Pratik açıdan bakıldığında SEO’ya uygunluk sadece metnin SEO’ya uygun olmasıdır. Ancak metni web sitesine girerken de SEO açısından dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Web sitesine içerik girişi yaparken metinde kullanılan anahtar kelimelerin ve ulaşılması gereken kitlenin arama motorlarına yazabileceği anahtar kelimelerin, “içerik meta tagı”na eklenmesi gerekmektedir. Ve “meta açıklaması” da SEO’ya uygun olarak yazılmalıdır. Hem içerik hem web sitesi yönünden belirtilen bu kriterlere dikkat edildiği takdirde web sitelerinin arama motorlarında yükselmemesi neredeyse olanaksızdır.

Tarih:SEO

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir